Obiady, kolacje, imprezy okolicznościowe, wesela

Konferencje, noclegi

Szlaki turystyczne

Teren miasta i gminy Czerwionka-Leszczyny to obszar trzech szlaków turystycznych, z czego jeden przebiega dokładnie przez miejscowość Bełk.

 

 Szlak Historii Górnictwa Górnośląskiego

 

znakowany: na żółto

przebieg: z Rybnika do Łubianek

długość: 100 km

 

Na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny szlak ma swój początek i liczy 17 kilometrów. Na trasie zobaczyć można miejscowości, w których historię wpisane jest górnictwo Górnego Śląska i węgiel kamienny. Byłe tereny małych kopalni odkrywkowych i tereny po tak zwanych biedaszybach na terenie Jaśkowic. Na tym szlaku jest też wiele architektonicznych zabytków oraz miejsc pamięci narodowej.

 

Wyruszając od stacji PKP w centrum Rybnika należy kierować się ku dzielnicy Wielopole. Po drodze warto zobaczyć piętnastowieczne zabytkowe prezbiterium gotyckiego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Jadąc dalej tym szlakiem miniemy granitowy obelisk na znak zbiorowej mogiły więźniów oświęcimskich. Kolejny ciekawy zabytek sztuki sakralnej to kościół pod wezwaniem Świętej Katarzyny. Ten zbudowany w 1543 roku obiekt jest najstarszym zabytkiem budownictwa drewnianego w Rybnickiem. Z dzielnicy Kamień trasa prowadzi do Leszczyn i dalej w stronę Stanowic. W Stanowicach warto zobaczyć XIX-wieczną kapliczkę z figurą św. Jana Nepomucena. Ostatnia miejscowość na terenie szlaku to właśnie Bełk. Tutaj najcenniejszy zabytek to drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny z XVIII wieku. Przez Bełk jedziemy przez dolinę rzeki Bierawka na wzgórze Ramża (325 m n.p.m.) w kierunku Orzesza. Stoki Ramży przykuwają uwagę stuletnimi fragmentami buczyn.

 

Program regionalny

Program regionalny

Copyright © 2015 GOGLER