Obiady, kolacje, imprezy okolicznościowe, wesela

Konferencje, noclegi

Nowy kościół

Decyzję o budowie kościoła pw. św. Jana Sarkandra parafia w Bełku otrzymała od ks. abp. dr. Damiana Zimonia w roku kanonizacji patrona – 1995. Projektu przygotowanego przez Antoniego Czernowa z Tychów, nie zatwierdziła Archidiecezjalna Komisja Sztuki Sakralnej, natomiast oceniony pozytywnie i skierowany do realizacji został projekt autorem którego był inż. Michał Kuczmiński.

 

Czas pierwszych wykopów pod ławy fundamentowe przyszedł 1 sierpnia 1997 roku. Tego też dnia Ksiądz Arcybiskup pobłogosławił rozpoczętą budowę. Dwa lata później przygotowano i zamontowano konstrukcję dachu, rok później dach został odeskowany i pokryty papą, następnie zamontowano miedziane przykrycie dachu z huty w Szopienicach. Lata 2002-2003 zaowocowały przygotowaniem dwóch pięter konstrukcji chórów, schodów i wieży głównej kościoła, w kolejnym roku zwieńczenie wieży głównej zostało pokryte miedzią i ozdobione dużym stalowym krzyżem, a montaż zwieńczenia miał miejsce 19 listopada 2005 roku. Także w 2005 roku ściany kościoła wykończono cegłą klinkierową.

 

W latach 2006-2007 trwały ostatnie prace. W roku 2006 zamontowano stolarkę okienną i drzwiową oraz witrażową drogę krzyżową, natomiast już w roku 2007 zrealizowane zostały prace wykończeniowe, elektryczne, oświetleniowe i nagłośnienia, montaż balustrad, wykonanie ołtarza głównego i ambony. Nie mniej ważne prace dotyczyły przygotowania tabernakulum i mozaiki naściennej, w prezbiterium zawisł duży krzyż ze stali nierdzewnej. Wszystko było gotowe na poświęcenie kościoła, które odbyło się 20 grudnia 2007 roku. Poświęcenia dokonał delegowany przez Arcybiskupa Katowickiego Damiana Zimonia, Ksiądz Biskup Pomocniczy Archidiecezji Katowickiej Gerard Bernacki. On także złożył w ołtarzu relikwie św. Stanisława Kostki. Był to niezwykle uroczysty dzień dla parafii w Bełku. Przygotowania odbywały się między innymi poprzez misje parafialne prowadzone przez Ojców Karmelitów z Czernej. Uroczystość zgromadziła wielu księży, zaproszonych gości oraz parafian.


 

Program regionalny

Program regionalny

Copyright © 2015 GOGLER